SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
CANLI DESTEK

Bu gurur hepimizin

18 Ağustos 2021 Çarşamba

25.06.2018 tarihinde korunmak üzere 25.05.2021 tarihinde tescili yapılan Vakfıkebir Külek Peynirinin coğrafi işaret belgesi belediyemize teslim edildi. Başkanımızın yoğun gayretleriyle Ekmeğimizin ardından Külek Peynirimizinde coğrafi işaretini alarak gelecek nesillerimize çok önemli miraslar bırakıyoruz. Coğrafi işaretli Vakfıkebir Külek Peyniri coğrafi işaretli ürünlere olan taleplere paralel üretimin artmasıyla ilçemizde yeni istihdam kapıları oluşturacak.

İKİNCİ COĞRAFİ İŞARET BELGESİ

Vakfıkebir’e ikinci coğrafi işaretli ürünü kazandırmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını ifade eden Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta, “Görev süremiz içerisinde ilçemize fiziki olarak kazandırdığımız onlarca proje ve hizmetlerin yanı sıra marka değerini artıracak, gelecek nesillerimize miras olarak bırakabileceğimiz çalışmalara da büyük önem verdik. 03.08.2018 yılında Vakfıkebir Ekmeğimizi tescil ettirerek coğrafi işaretini aldık. Ardından ilçe kültürümüzün önemli miraslarından birisi olan Vakfıkebir Külek Peynirimizin coğrafi işaretini alabilmek için 25.06.2018 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurumuzu yapmıştık. Yaklaşık olarak 3 yıllık bir sürecin ardından 25.05.2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil gerçekleşti ve ürünümüz koruma altına alındı. Bugün ikinci coğrafi işaret belgemiz bizlere ulaştı.

ÜRETİM ARTACAK İŞ VE AŞ KAPISI OLACAK

Külek Peyniri bizlere ecdadımızdan kalan çok önemli ve değerli bir mirastır. Coğrafi İşaretler geleneksel ve kültürel bilgilerin nesilden nesile aktarılması, korunması açısından önemlidir. Ayrıca büyük marketlerin ve tüketicilerin coğrafi işaretli ürünlere yoğun ilgi göstermeleri dolayısıyla oluşan talepler yeni istihdam olanakları sağlıyor. Bu bakımdan ilçemizde üretilecek olan coğrafi işaretli Vakfıkebir Külek Peynirlerinin yurdumuzun dört bir tarafına pazarlaması yapılacak böylelikle yeni istihdam kapıları açılacaktır. Önümüzdeki günlerde gerekli denetlemeleri gerçekleştirerek tescilde belirlenen kurallara göre Vakfıkebir Külek Peyniri Üretimi yapan firmalarımızı belirleyerek Türk Patent ve Marka Kurumuna göndereceğiz. İkinci coğrafi işaretimizin Vakfıkebirimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

ÜÇÜNCÜ COĞRAFİ İŞARET İÇİN HAZIRLANIYORUZ

Üçüncü coğrafi işareti alabilmek içinde hazırlıklarımıza başladık. Gerekli araştırmaları tamamlayarak belgelere ulaştığımızda başvurumuzu yaparak kamuoyuna açıklamayı planlıyoruz” diye konuştu.