SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
CANLI DESTEK

İlçemizde aronya bahçeleri kuruluyor

21 Haziran 2021 Pazartesi

Vakfıkebir Belediyemiz, Vakfıkebir Kaymakamlığı, Vakfıkebir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Vakfıkebir Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yürütülen ‘’Tarımsal Üretimde Çeşitliliğin Artırılması Projesi - Aronya Yetiştiriciliği’’ kapsamında ilçeye getirilen aronya fidanları başvuru sahiplerine teslim edildi.

Fidan teslimine Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyemiz Enver İskenderoğlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Remziye Kuleyin,ve Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç katıldılar. Aronya ülkemizde 2017 yılında ticari amaçlı bahçeler kurulmaya başlanmıştı. Vakfıkebir’de proje paydaşlarının hibe desteğiyle 20 üretici 500 metrekare alanda aronya üretimi gerçekleştirilecek.

ARONYA NEDİR?

Üzümsü meyveler içerisinde yer alan aronyanın insan sağlığı üzerine etkisi konusunda yapılan çalışmalar sonucunda, antioksidan kapasitesi diğer üzümsü meyvelere göre en yüksek değere sahip olduğu tespit edildi. Anavatanı Kuzey Amerika olan Aronya, üzümsü bir meyve olup sağlık potansiyeli nedeniyle 1900’lü yılların başlarında Rusya’ya getirilmiş ve yetiştiriciliğine başlanmıştır. Aronya geniş bir iklim kuşağı ve toprak şartlarına adapte olabilmesi, zengin içeriği ile insan sağlığına ve beslenmesine katkısı nedeni ile ‘süper meyve’ olarak adlandırılmaktadır. Meyvesi çok yüksek miktarda antosiyanin ve flovanoidler içermektedir. Aynı zamanda antioksidanlar, fenoller, minareller ve vitaminler yönünden de zengindir