SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
CANLI DESTEK

İlçemizin kültür envanteri çıkarılacak

03 Mart 2018 Cumartesi

Kültür Bilimleri Akademisi (KÜBAK) ve KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçüncü ve Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi İskender Keleş Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta'yı ziyaret ettiler.

Prof. Dr. Üçüncü Vakfıkebir’le ilgili yapılması planlanan Vakfıkebir Kültür Envanteri, Vakfıkebir Sempozyumu ve müzecilik çalışmaları konusunda Belediye Başkanı Muhammet Balta'yla görüş alışverişinde bulundu. Üçüncü; Vakfıkebir ilçesinin tarihiyle, kültürüyle bölgenin Büyükliman havzasının en önemli yerleşim merkezlerinden biri olduğunu ancak ilçenin tarih ve kültür geçmişini ortaya koyacak geniş kapsamlı bir çalışma yapılmadığını belirtti. Bölgede yapacakları geniş kapsamlı saha araştırmalarıyla Vakfıkebir'in tanıtımına katkı sağlayacak Vakfıkebir Kültür Envanteri adlı bir bilim çalışması ortaya koyacaklarını söyleyen Üçüncü: "Saha araştırmasında elde edilecek etnografik veriler ile gelenek kültür ürünleri ve halk bilgisi verilerinin kişi arşivlerinden alınarak belgelerle Vakfıkebir İlçesinde bölgede örnek olacak bir etnografik müze kurulabilir." dedi.

Toplantıda ayrıca ekoturizm ve kültür turizmi bağlamında bölgenin organik, ekolojik ürünlerinin organik sertifikaya kavuşturulmasının önemi bu konuda izlenmesi gereken yol haritası değerlendirildi. Ayrıca halk bilimi sahasında çalışmalar yapan İskender Keleş sahadaki deneyimlerini ve bölge kültür mirasının zenginliği hakkında bilgi sundu.

Vakfıkebir ilçesinin tarihi ve kültürel önemine dikkat çekerek ilçede Kültür Bilimleri Akademisi ve Vakfıkebir Belediyesi öncülüğünde Vakfıkebir Tarih-Kültürü adlı bir sempozyum düzenlemesi konusunda ilke kararına varıldı.

Belediye Başkanımız Muhammet Balta, Prof. Dr. Kemal Üçüncü'nün ileri sürdüğü projelere belediye olarak t destek vereceklerini söyledi. Başkanımız Muhammet Balta, ilçenin tarihini ve kültürünü ortaya koyacak çalışmalar için elinden ne gelirse yapacağını belirterek teşekkür etti.

Başkanımız ayrıca Prof. Dr. Kemal Üçüncü’ye ilçemizin 100. Kurtuluş Yılı dolayısıyla hazırlanan ‘Osmanlı Belgeleri’nde Vakfıkebir’ ve ‘Hicranlı Yıllarında Büyükliman’ isimli kitaplardan hediye etti. Ziyarete; Belediye Meclis Üyemiz Şerafettin Furuncu eşlik etti.