SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
CANLI DESTEK

İşbirliği protokolü imzalandı

04 Şubat 2022 Cuma

Vakfıkebir Mesleki Eğitim Merkezinin, ilçemizdeki mesleki eğitimin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla Mesleki Eğitim ve Mesleki Eğitimin Yaygınlaştırılması İş Birliği Protokolü imzalandı.

İlçemizdeki istihdam ve iş gücü (ara eleman) açığının tespitinin yapılarak iş gücüne kazandırılması amaçlanan protokolü; Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta, Vakfıkebir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın, Vakfıkebir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kadem Sağlam, Vakfıkebir Muhtarlar Derneği Başkanı İzzet Çilingir ve Vakfıkebir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Korkut Hekim imzaladılar.

Çıraklık eğitiminin, örgün ve zorunlu eğitimin kapsamına alınması ile ekonomimizin temel yapı taşı olan işletmelerin çırak ihtiyacının karşılanması ve çırak öğrencilerin ahilik kültüründen gelen usta çırak ilişkisiyle mesleklerini işin başında öğrenmeleri sağlanacak.

Mesleki eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilere 11. sınıfın sonunda “Kalfalık Belgesi” 12. sınıfın sonunda ise “Ustalık Belgesi” verilecek.

Yapılan yeni düzenleme ile Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri lise diploması alabilecekler.

Bu çerçevede öğrencilerin açık öğretim yoluna ilaveten istemeleri durumunda mesleki eğitim merkezlerinde fark derslerini alabilmeleri imkân tanındı.

Böylece mesleki eğitim merkezindeki öğrenciler diploma alabilmek için fark derslerinin ya açık öğretim kurumları yoluyla ya da mesleki eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayabilme imkânına sahip olacaklar.

En az ortaokul mezunu olup zorunlu eğitim çağında olanlar ve 19 yaşından gün almış olanlardan da yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak 34 alan, 184 dalda düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.

Yeni düzenleme ile ilgili olarak vatandaşlarımız Vakfıkebir Mesleki Teknik Eğitim Merkezinden daha ayrıntılı bilgileri alabilirler.