Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzon loading
CANLI DESTEK

Kurtuluş coşkusu

14 Şubat 2019 Perşembe

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlanıyor.

Vakfıkebir’deki kurtuluş töreni kortej yürüyüşü, Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vakfıkebir Belediye Başkanımız Muhammet Balta yaptı. Başkan Balta, “Vakfıkebir ve Büyükliman yöresi harbin olumsuzluklarını derinden yaşamış bir vatan parçasıdır. Vakfıkebirimiz 22 Temmuz 1916 tarihinde işgal edildi. Muhacir çıkacak imkânları olan halkımız, yanlarına çok az eşya ve yiyecek alarak, hayvanlarını bağlarından çözüp salarak, düşman esaretinden canlarını, namuslarını kurtarmak için yollara düştüler. Gidecek imkânı olmayanlar da, çaresizlik içinde işgal zilletine katlanmak, boyun eğmek zorunda kaldılar. Katliamlara ve türlü eziyetlere uğradılar. Bundan 101 yıl önce, beldemizde yaşanan o acı günler sona erdi ve Erzincan Mütarekesi gereği ileri harekâta geçen askerimiz 14 Şubat 1918 günü Vakfıkebir’i kurtardı. Sevgili Vakfıkebirliler; gerek ilçemizde gerekse yurdumuzda birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Millî şuurunu, benliğini kaybeden milletlerin, maddî sahada kalkınsalar dahi bağımsızlıklarını koruyamadıkları tarihin kaydettiği gerçeklerdendir. Bu gerçekten hareketle; Vakfıkebir Belediyesi olarak, ilçemize yaptığımız çok önemli hizmetlerimizin yanında, sorumluluğunu üstlendiğimiz Vakfıkebir’in, Vakfıkebir’in kurumlarının tarihini ortaya çıkarmak, kaybolan hafızasını tekrar oluşturmak için çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Sevgili gençler; kendi iradesi olmayan bir millet başka milletlerin oyuncağı olur. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkın. Tarihimizi ve kültürümüzü çok iyi bilin. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlarıyla, canlarıyla bu güzel coğrafyayı bizlere vatan yapan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum” dedi.
Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, halkoyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehter takımının konserini sundu. Törene Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Garnizon Komutanı Orhan Kaya, Belediye Başkanımız Muhammet Balta, Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullaoğlu, daire amirleri, siyasiler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kutlama programında ayrıca Sabri Bahadır Kültür Merkezi’nde Kukla Show programı yapıldı, gençlik merkezinde resim sergisi açıldı ve Sabri Bahadır Kültür Merkezi’nde KTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Edebiyat Bölümü Öğretim Görevlisi Veysel Usta tarafından konferans verildi.

Konferansın ardından satranç, dart, masa tenisi, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yapılan yarışmalarda dereceye girenlerin isimleri şöyle:
SATRANÇ TURNUVASI

KÜÇÜKLER KATEGORİSİ:
1-Enver Konya,
2-Yaman Binboğa,
3- Zeynep Ecrin İnan.

YILDIZLAR KATEGORİSİ:
1-Ömer Cami Cevher
2- Aybüke Yardak
3-İbrahim Salih Kılıç

AÇIK KATEGORİSİ:
1-Tunahan Yıldız,
2- Erkan Turan,
3- Uğurcan Boz.

DART TURNUVASI

18 YAŞ ALTI ERKEKLERDE:
1-Emre Mısır,
2-Abdul Baki Has,
3- Yasin Bilgin

18 YAŞ ALTI KIZLARDA:
1-Havvanur Zihni,
2- Dilara Genç,
3- Mihriban Yılmaz,

18 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLERDE:
1-Adem Usta,
2- Muhammet Emir,
3- Barış İçöz,

18 YAŞ ÜSTÜ KIZLARDA:
1-Nazan Tırış,
2-Neslihan Ülkü İnce,
3- Havva Tırış.

MASA TENİSİ TURNUVASI

YILDIZ KIZLAR:
1-Gülnihal Karagöz,
2- Feyza Baltürk,
3- Serenay Keskin,

YILDIZ ERKEKLER:
1-Kaan Gündağ,
2- Yunus Çakmakçı,
3- Yılmaz Kandemir,

BÜYÜK ERKEKLER:
1-Sina Keyhan,
2- Zafer Hasan Sezer,
3-Şener Bayrak,

BÜYÜK BAYANLAR:
1-Özlem Baş,
2- Berna Kara,
3-Neslihan Okuyucu,

VETERAN ERKEKLER:
1-Erman Pervanlar,
2- Murat Karagöz,
3-Barış Uzun,

RESİM:
1-Bilge Sudem Tost
2-Arnisa Kurt
3-Işıl afyon

ŞİİR:
1-Sıla Menteşe
2-Buse Karlıdağ
3-Semire Yasin

KOMPOZİSYON:
1-Yaren Selim
2-Sebahat Garip